Foto - header

HERB

twarz Herb jest elementem w sposób szczególny podkreślającym odrębność i samodzielność lokalnej społeczności. Umiejętnie opracowany herb to spoiwo łączące wczoraj i dziś danej miejscowości. Aby jednak tak było musi on umiejętnie nawiązywać do rodzimej tradycji, kultury i historii.

Mając to wszystko na uwadze już w 1997 roku po utworzeniu samodzielnej Gminy Słopnice rozpoczęto prace mające na celu opracowanie herbu Gminy. Powołana wówczas komisja ds. herbu postawiła sobie za cel nie tyle opracowanie herbu ale przede wszystkim jego odtworzenie na podstawie istniejących w przeszłości herbów wsi: Słopnicy Królewskiej i Słopnicy Szlacheckiej. Do roku 1930 istniały, bowiem na terenie obejmującym dzisiejszą Gminę Słopnice dwie odrębne wsie: Słopnica Królewska i Słopnica Szlachecka, które dzieliła rzeka Słopniczanka. Każda z tych wsi miała swój herb: Słopnice Królewskie - kosę i grabie, a Szlacheckie - sowę.

Sowa - to uosobienie mądrości i rozwagi. Dąb - łączy tradycję z teraźniejszością. To majestatyczne drzewo w zamierzchłych czasach było składnikiem potężnej puszczy karpackiej, a obecnie jego piękne kilkusetletnie okazy można oglądać w parku dworskim w Słopnicach.